Just Exploring





Little by little we make small things big. Step by step we move forward. Following the right path, the Eightfold path, makes me calm, steady and happy. Did you find yours? Everybody has one, just some must look deeper or look for it longer. Just explore and it will unfold naturally.

Sunday, January 27, 2008

Anglicke skolstvo


Stale som este nepisal o agnlickom skolskom systeme... na zaciatku som toho moc nevedel, neskor sa mi to zdalo prilis nudne. Teraz - ked sa nic extra nove a zaujimave nedeje - aj tato tema je dobra! A hlavne som zistil, ze nie je skola ako skola. Celkovo sa sice na seba podobaju, ale po precitani si emailu od Martiny som zistil, ze na juhu Londyna maju trocha ine pomenovania aj organizaciu. U nas je to vzdy rovnako: zakladka, stredna a vyska. Sem tam sa vyskytne osemrocne gymnazium, ale to je asi tak vsetko. Tu tych nazvov maju viac!

Celkova struktura:
Skolstvo zacina v Pre-prep, ktora prijima deti od 2 rokov. Je to vsak skor skolka, aj ked trochu viac sofistikovana. Skolopovinnost si deti musia plnit uz od 4-5tich rokov nastupom na Junior school. Ta ma rocniky od 1 po 6. Potom deticky spravia mini prijimacky na druhy stupen, ktory sa vola Senior school, ale rocniky sa pocitaju dalej: od 7 po 11. Potom opat prijimacky tentoraz na 6th form, co su posledne dva rocnky cize year 12 a 13, ale skor su zname ako lower 6 a upper 6. Ja posobim na Senior school a Sixth form. Tie su fyzicky v jednej budove (aj ked s tromi pavilonmi) zatial co Junior school aj Pre-prep su extra budovy. Spolu so sportcentrom, 4mi internatnymi budovami a zopar rugby ihriskami a obrovskymi travnikmi tvoria cely areal skoly.
Organizacia skolskeho roka:
Celkovo je rok rozdeleny na 3 "terms", cize tri trimestre: autumn, easter a summer term. Kazdy term ma dost odlisnu dlzku - od 5 po 8 tyzdnov. Kazdy z nich ma uprostred prazdniny zvane Half-term a na konci End term holidays, aj ked tie su skor zname ako Vianoce, Velka noc a Letne prazdniny. Half-term je na nasej skole vzdy tyzden, ale na inych skolach aj dva. Spolu je to spusta prazdnin. Podme pocitat: 3 tyzdne z troch Half-termov, 3 tyzdne na Vianoce, 3 tyzdne na velku noc!!!! a 6-7 tyzdnov letne prazdiny. To je zhruba 15 tyzdnov. U nas je to 12, pokial si dobre pamatam... ci?

Jeden den:
No, ale oni si to pekne dobehnu cez den. Ten totiz zacina 8:35 am rannou registraciou ziakov a konci o 4pm. Kazde rano okrem stredy sa cela skola stretne v hlavnej hale na morning assembly (ranne zhromazdenie) co je 15 minutovy mix modlitieb, spevov, prednasok a skolskych oznamov. Niektore assemblies su super - o Afrike, triedeni odpadov, alebo zabavno-naucne mini divadelne predstavenia. Mnohe su vsak straaaaasneeeee nudneeee a moralisticke.Hodiny maju 40 min. Prve tri vsak idu bez prestavky, takze v realite maju 35, niekedy len 30. Po tretej hodine je ranna prestavka - pre ucitelov kavicka, cajicek, kolaciky a ovocie. Potom dalsie dve hodiny bez prestavky a potom hodina a stvrt na obed. Maju to dobre zorganizovane: na obedy sa chodi podla rocnikov na predpisany cas. Po obede su dalsie tri hodiny bez prestavky. Okrem 6th formerov ziaci nemaju volne hodiny, cize kazdy den 8 hodin, co je do tyzdna 40, vsakze... nasi ziaci sa stazovali ked mali 33...Vynimkou tohto uniformneho rozvrhu je streda. Rano je namiesto assembly stretnutie s tutorom, pripadne v ramci school house. Tiez po obede su 6th formeri na aktivitach -cize games. Tu si mozu zvolit brutalne veci - od klasiky ako rugby, basket, hokej az po exotiky ako bojove umenie, lezenie ci lukostrelba! Tipnite si, kde som ja?! Easy...

Znamkovanie:
No toto je kapitolka, ktoru este ani ja poriadne nechapem. Samozrejme, ze len kvoli tomu, ze nie som poriadne zapojeny do celeho systemu. Ziaci sice dostavaju reporty tak raz za term, ale o nejakej alternative nasho vysvedcenia som este nepocul. Co som si vsak vsimol hned na zaciatku bolo, ze tu vobec nefrcia na znamkach ako my. Testy su davane z hora – v ramci celeho departmentu, takze sa skoro pravidelne stava, ze niektore skupiny, zopar otazok z testu, ani nebrali. Maju prepracovany system pochval - od malych merrit sticker po vacsie yellow slips az po bronzove, strieborne a zlate certifikaty... A v podstate az do sixth form na tom celkom seriozne slapu. Akoze su sem tam male quizy, ale vobec nie v takej miere ako to bolo u nas. Maju tiez program AimHigh (ako GradePro na Lewisovi), ale nepozeral som sa donho. Co som si vsak vsimol, ze dolezita sucast reportu je ustne hodnotenie. Nuz to je vsetko pekne, ale podla mna hlavny dovod preco su taki neznamkofilni je, ze sa tu neda prepadnut. Znamky maju klasika od A po E, ale to si vsetko prospel... potom este je U akoze Unclassified. Co znamena, ze si to tak pokaslal(a), ze ti nemozu dat znamku... Ale aj ked to ako pokasles, maximalne tak prejdes do nizsej skupiny - maju tu Top set... az bottom set, podla urovne schopnosti... Ale do dalsieho rocnika prejdes. Inac tieto sets su super vec! V kazdom predmete su 4 ci 5 setov od najlepsich po najhorsich, cize triedy v nasom zmysle slova neexistuju, pretoze ziaci su v podstate na kazdej hodine v inom sete - aj ked vacsinou sa ti dobri drzia v setoch 1, 2, vo vsetkych predmetoch ako aj slabsi... Ucit bottom set je sice utrpenie, ale aspon vies, ze to su ti, ktorych napr. matika nebavi a v podstate s nou nechcu mat nic spolocne. Cize moc nevadi, ze sa ide pomaly - teda straaaasnnneee pomaly. Avsak top set slapu o sto sest a su fakt dobri - to je zasa uplna radost ucit.
Jedine v 6th form sa moze stat, ze pokial ziak nespravi skusky, tak mu "odporucia" zopakovat si rocnik... cize prepadak, ale takeho tu poznam jedneho jedineho!No a percenta? Az mi je to trapne, ja som si tak zvykol na tie na Lewisovi, ze toto je uplne pod uroven: A: 100 - 80% !!!!! B: 79 - 60%, C: 59 - 50, D: 49-40, E:39-30% a U je vsetko pod... Na com tu vsak slapu, su certifikaty. Prvy maju sancu ziskat na konci Senior school, cize v year 11. Oficialne sa to vola General Certificate of Secondary Education, ale vsetci o nom hovoria ako o GCSE. Ziaci pisu testy z 11tich predmetov!!!, ale celkova uroven je priemerna, dokonca anglicki ucitelia hovoria, ze v porovnani s A2 az prilis lahka.V sixth form maju ziaci Advanced Subsidiary, cize AS na konci lower 6 a potom hlavny a najdvolezitejsi A-level, resp. Advanced level, alebo A2. Pracoval som so ziakmi, co si opravovali minulorocne znamky ako aj s tohtorocnymi aplikantmi na oboch a je to minimalne na urovni nasej maturity ak nie viac! Takze celkovo za nami urcite nezaostavaju, skor naopak!Na zaver hodnotenia len jedno: je nehorazne pozitivisticke. V tomto sa na nich urcite nechytame. Kazda spravna odpoved je vyzdvihovana a vychvalovana klasickym "well done", alebo inou alternativou, pricom nespravna odpoved je skor odsunuta na stranu niecim ako "good effort", alebo "good idea". Zasnem a ucim sa kazdy den!

Hierarchia studentov:
Toto je parketa, ktora je u nas uplne neznama. Studenti maju podla rocnikov rozne privilegia a zaroven aj povinnosti. Na internate sa to odraza casom vecierky a sluzbami. Ti mladsi idu do postele skor, maju viac organizovany cas a robia trochu horsie sluzby - aj ked ziadna sikana! Ti starsi maju ovela viac volna aj slobody, ale zato aj viac zodpovednosti. Sixth formeri pomahaju s budickom a tick off (kontrola ziakov). Spomedzi upper six je na skole vybrany zhruba 30 "super studentov," ktori nosia cervene kravaty a tak sa volaju red tie. Ti maju dozor na chodbach, dbaju na to, aby vsetci ostatni nosili spravne upravene uniformy a aby sa nachadzali tam, kde sa nachadzat maju. Celkovo su dost respektovani a co je super, nie su to len jednickari! Skor take silne, moralne osobnosti skoly. A potom su hlavni studenti cize Head of school (pozor nie Headmaster) a Deputy Head a na internate mame Head of House. Ti maju najviac zodpovednosti a pomerne vyznamne pomahaju ucitelom - ich hlavna napln "prace" je organizovat red tie duties, ale maju aj silne slovo, co sa tyka akejkolvek skolskej akcie...

School house:
Na zaver len zmienka o rozdeleni studentov do school house. Pre Harry Poterovcov nic nove, ale priznam sa ja to moc nevnimam. My mame na skole styri domy s nazvami, ktore doteraz poriadne neviem. Studenti su do nich zaclenovani pomerne nahodne. Hlavny zmysel? Sutazenie a podporovanie sa... napr. tento tyzden bude house drama: kazdy house si pripravil divadelne predstavenie a v piatok bude divadlo!


Tak dufam, ze to nebolo prilis nudne... ale verim, ze sa najdu ludia, ktorych to zaujima.

Thursday, January 10, 2008

A je to! Alebo ako sme s Ivom kopali kanale...


Myslim si, ze nezaskodi trochu zmeny, prenesme sa na chvilu z Anglicka na malebne Slovensko! Povodne som tento blog zakladal ako cestovatelsky dennik, coho je aj vacsina clankov dokazom, avsak clovek nemoze byt stale na ceste a tak sem tam potrebuje DOM. Takze teraz na tuto notu!

Zatial si trufam, ale pravda je taka, ze vobec neviem, co ma vsetko caka... moja jedina utecha je, ze sa nikam neponahlam a kludne budem byvat, kde sa da a kusok po kusku si budem stavat barak... nemam ani zenu, ani deti, tak je to pohoda... Ale uz teraz viem, ze bez kamosov, co to kupili vedla mna, by som bol bez sanci a aj s nimi si asi uplne sami nevystacime. Nehladiac na to, ze by som ten dom ani nekupil, pretoze typ nanho mam presne od kamosa, ktory bude mojim susedom. Aby som sa vyhol vsetkym tym osobnym zamenam, tak ho tu predstavim - postava cislo jedna sa vola Ivan. Niektore veci su fakt prilis velke susto na bandu amaterov.

By ste nas mali vidiet, ako sme v lete robili kanalizaciu!!! Uplne bez planov... teda nakreslil som si v pocitaci podorys celeho bytu, ale to len tak hlavne miestnosti. Kde presne bude wc a umyvadlo som riesil az na mieste, ked som zistil, ze to musim vediet uz teraz. Potom sme zacali kopat. To sice bola makacka, ale aspon pri tom nebolo treba moc rozmyslat. Dobre si vsimnite to slovicko moc! Ono totiz trebalo vediet, pod akym uhlom kopat pripojky a aky to ma mat spad a take detaily... to mal vsak uz Ivan pozistovane. Sranda prisla, ked sme skocili do Ziliny nakupovat potrubia! To sme sa chlapikov v obchode pytali, ake priemery sa naco pouzivaju a ake kolena (30 , 45, 60 stupnov...) sa kde maju davat. Vlastne sme ani nevedeli, co vsetko potrebujeme a samozrejme, ze sme nechceli kupovat nic zbytocne, lebo kazda trubka isla do stovak a my sme boli celkom svorc. Chlapik po 10 minutach zacinal byt zufaly, vyhlasujuc "Ani kokot o tom nevedia a idu robit kanalizaciu!" Nakoniec sme v tom shope boli 3 krat, ale nakupili sme vsetko, co bolo treba. A dokonca podla noriem!

Tym sa to vsak neskoncilo. Bolo totiz treba rurky a kolena spajat. Nie len ze je problem ich dat tam, kam potrebujes - to nie je hadica, ktora sa ohne a natoci, ako je potrebne. To su 5 metrove kanaly, ktore nerobia nic ine len zavadzaju! Najvacsia mordovacka bola pri samotnom spajani. Ani za svet to do seba nechcelo ist! To som prvy krat pocul Ivana seriozne nadavat! Akoze obaja nie sme najslabsi, ale tu sme sa dobre zapotili. Je to totiz robene s tesneniami a tie veru tesnia! Na jednom useku sme to vzdali. Tesnenie sme vyhodili, rurky nahriali nad varicom a spojili! Dufam, ze mi o par rokov nezacnu v kupelke presakovat hovna... ale nie, ono sa to tak inac robilo roky rokuce a stari majstri to tak robia doteraz, tie tesnenia su moderny vynalez a ako to sem tam byva, nie moc prakticky... Podobne sme vyriesili problem s dazdovou vodou. Tentokrat tam jedna trubka nechcela ist ani po dobrotky, ani po zlotky, tak sme ju pekne nahriali a spravili z nej pekne esicko... no, alebo teda chceli spravit. Nakoniec to bol skaredy pozuhvanec, ale splnilo to svoj ucel. Tak uz len zakopat a... a je to!


Pobavili ste sa? ... To som rad... som zvedavy, ake radosti ma este cakaju. Kanalizaciu som totiz - pred tym, ako som sa do nej pustil - povazoval za najlahsiu cast. Uvidime

Friday, January 04, 2008

Even more unusual...

Silvester -or New year's eve as it is properly called in English - is traditionally the biggest party in the year. But why it so? Why do people celebrate it so much? Why do they get so crazy about it? Well I remember many New year's eves, and I associate them with nice memories. But strangely enough, all I can recall are bits and pieces. Before I turned teenage years I had celebrated it somewhere in mountains on our family sky trips. Lot of fireworks and possibility to stay up late. Later on I focused more on my friends and I wanted to spent this "magic" moment of the change of the year number with as many of them as possible. We were usually drunk and were doing crazy things -that's what we called fun and full enjoyment, sometimes even real life! But it was actually the very opposite: the wildest proof of immaturity. At least that's how I look at it now which doesn't mean I condemn anybody for doing so...
For last 3 years I realized that things are getting little silly and I felt that it's more and more not exactly my cup of tea. But years of "practise" were not so easily to be abolished. Oh, how I remember the New year's eve 3 years ago. I was with Efka at that time and she had been seriously sick for more than a week. I wanted to be sympathetic so I heroically professed that I am not going to drink! Well, good effort, but soon after we came to her friends apartment in Trnava I palled up with one chap who offered me a Fernet -to make long story short I ended up quite drunk... maybe not as much as years before, but still... no wonder Efka was angry. And so were I! Not because I had been drinking, but because I had done something what I have had said that I'm not going to do. (wow! If this sentence is flawless then I eat cow chips! Who can let me know?)

The next year, or last year it was much easier because I hadn't been drinking for a while and there were other people around me that didn't drink as well. So finally after approx. 13 years first sober New year's eve!

And this year, you wouldn't recognise me: I went to bed at 11 pm!!! Well it was midnight in Slovakia, so what? I had spent a whole week with my parents (see the article below) and really didn't feel like travelling two days to London (or Plymouth) and back and spending at least 100 quids and all this just for one night. In stead I had spent the night in meditations. I had sent loving kindness to all living creatures at eleven and soon after was sound asleep. The next day -first day of the year - I continued in meditation... what a great way to stick to Slovak idiom: "how on the new year so on the whole year" meaning what you do on the first day of the year you will do during the whole year (do they have any equivalent to this expression?). This was truly a celebration for me, and I'm very glad I had done it!




P.S. it's not true that there is no snow here... the pictures are actual


P.S. I would appropriate English comments because this article was (also) part of my studies...